 Important for :
1
The average age of the 20 aspirants of a class is 19.2 years. After Some time two more aspirants join them and then average is increased by 0.3 years. Find the difference between the age of new aspirants.
» Explain it
D
Total age of 20 aspirants = 20 × 19.2 = 384

Total age of 22 aspirants = 22 × 19.5 = 429

Total Age of new aspirants = 429 – 384 = 45 years

But we can not find the difference of the new aspirants'. So answer is can't be determined.

Hence, option D is correct.
2
The total income of Ramesh, Suresh and Dinesh is Rs. 17325. Ramesh spend 70%, Suresh spend 75% and Dinesh spend 80% of their income. The ratio of their saving is 6 : 8 : 5. What is the income of Dinesh?
» Explain it
B
The ratio of the saving = 6 : 8 : 5

So the saving of Ramesh, Suresh and Dinesh is 6x, 8x, 5x.

The saving of Ramesh is (100 – 70)% = 30% that is 6x. So the income is 6x ÷ 30 × 100 = 20x

The saving of Suresh is (100 – 75)% = 25% that is 8x. So the income is 8x ÷ 25 × 100 = 32x

The saving of Dinesh is (100 – 80)% = 20% that is 5x. So the income is 5x ÷ 20 × 100 = 25x

Total income = 20x + 32x + 25x

17325 = 77x

x = 225

Dinesh’s income = 25 × 225 = Rs. 5625.

Hence, option B is correct.
3
A sum fetches a simple interest of Rs. 6000 at the rate of 5% p.a. in 6 years. What would be the compound interest earned at the same rate of interest and the same principal in 2 years?
» Explain it
E
Let Rs. P be the principal value.

 ∴   6000 = P × 5 × 6 100

∴   P = Rs. 20000

 Amount = P × ( 1 + R ) 2 100

 = 20000 × ( 1 + R ) 2 100

∴   Amount = Rs. 22050

∴   CI = 22050 – 20000 = Rs. 2050

Hence, option E is correct.
4
In a college Anjana scored 80 marks out of 150 in History and 95 marks out of 120 in English. If she wants to score 70% marks in 3 subjects, find the minimum marks she should score in Geography out of 100.
» Explain it
E
Total maximum marks = 100 + 120 + 150 = 370

Total marks in History and English = 95 + 80 = 175

Total marks required by her to get 70% = 370 × 70% = 259

So, she needs 259 – 175 = 84 marks to score 70%.

Hence, option E is correct.
5
If a person sells a radio on the marked price then he earns total profit of Rs. x. if he sells the same radio for 30% discount on the marked price then he earns Rs. y but if he gives two successive discounts of 20% and 10% then he earns Rs. z. if the difference between Y and Z is Rs. 18 and the cost price of the radio is Rs. 500 then find the sum (in Rs.) of x, y, and z?648
» Explain it
B
Let the marked price = Rs. 100a

At no discount,

Profit = x = 100a – 500 .............. (i)

At 30% discount,

The selling price = 70% of 100a = 70a

Profit = y = 70a – 500 ................... (ii)

At 20% and 10% two successive discount

 = 20 + 10 – 20 × 10 = 28% discount 100

The selling price = 72% of 100x = 72x

Profit = z = 72a – 500--------- (iii)

y – z – equation (iii) – (ii)

= 2a = 18

A = 9

Then from the equation (i)

x = 900 – 500 = 400

From the equation (ii)

y = 630 – 500 = 130

From the equation (iii)

z = 648 – 500 = 148

The required sum = 400 + 130 + 148 = 678

Hence, option B is correct.

### Quantitative Aptitude Questions Quiz with Explanation for SBI Clerk Pre 2020

Are you looking for any of these?

• quantitative aptitude for sbi clerk 2020
• maths questions for sbi clerk pre
• word problems for sbi clerk pre
• arithmetic problems for sbi clerk pre
• sbi clerk pre maths question paper
• maths question and answer for sbi clerk pre
• asked sbi clerk pre maths questions
• maths questions for sbi po
• arithmetic problems for sbi clerk pre 2020
• quantitative aptitude for sbi clerk 2020 pdf
• sbi clerk quantitative aptitude questions with answers pdf
• quantitative aptitude questions with answers pdf for bank clerk 2020 exams
• sbi clerk quantitative aptitude solved papers pdf
• sbi clerk pre quantitative aptitude questions with answers pdf
• quantitative aptitude questions with answers pdf ebook for sbi clerk 2020
• quant quiz for sbi clerk 2020
• bank clerk maths questions with solutions
• sbi clerk 2020 maths question
• bank maths questions with solutions
• quantitative aptitude for sbi clerk pdf
If you are looking above queries on Google, so you are at the right place, at Smartkeeda we provide each and everything regarding given queries.

Quantitative Aptitude is one most important section when it comes to SBI Clerk Exams, you can’t neglect it. So be sure you are ready to improve your mathematical skills with help of these quizzes, we at Smartkeeda will give you important Quantitative Aptitude Quizzes for SBI Clerk Pre 2020 which through you becomes confident towards you quant section preparation. If you devote more time to this section you get more marks because answers of the quantitative aptitude section are surer than answers of reasoning section. Here are some important links for the individual exercise of different Quantitative Aptitude Chapters.

Quantitative Aptitude for SBI Clerk 2020 consist of given below chapters:

Quantitative Aptitude is a very interesting topic when it comes to SBI Clerk Prelims preparation. If you don’t find the Quantitative Aptitude section interesting, it simply means you have not tried to understand it. At Smartkeeda you will get Quant Questions Quiz on regular basis for SBI Clerk 2020. So that will create interest with fun towards the Quant section.

Here are some important examples regarding Quantitative Aptitude for SBI Clerk 2020 with PDFs.

Q.1. The average age of the 20 aspirants of a class is 19.2 years. After Some time two more aspirants join them and then average is increased by 0.3 years. Find the difference between the age of new aspirants.
12
15
8
Can't be determined
None of these

Explanation:

Total age of 20 aspirants = 20 × 19.2 = 384

Total age of 22 aspirants = 22 × 19.5 = 429

Total Age of new aspirants = 429 – 384 = 45 years

But we can not find the difference of the new aspirants'. So answer is can't be determined.

Hence, option D is correct.

Q.2.  The total income of Ramesh, Suresh and Dinesh is Rs. 17325. Ramesh spend 70%, Suresh spend 75% and Dinesh spend 80% of their income. The ratio of their saving is 6 : 8 : 5. What is the income of Dinesh?
Rs. 4500
Rs. 5625
Rs. 7200
Rs. 4800
None of these

Explanation: The ratio of the saving = 6 : 8 : 5

So the saving of Ramesh, Suresh and Dinesh is 6x, 8x, 5x.

The saving of Ramesh is (100 – 70)% = 30% that is 6x. So the income is 6x ÷ 30 × 100 = 20x

The saving of Suresh is (100 – 75)% = 25% that is 8x. So the income is 8x ÷ 25 × 100 = 32x

The saving of Dinesh is (100 – 80)% = 20% that is 5x. So the income is 5x ÷ 20 × 100 = 25x

Total income = 20x + 32x + 25x

17325 = 77x

x = 225

Dinesh’s income = 25 × 225 = Rs. 5625.

Hence, option B is correct.

Q.3.  A sum fetches a simple interest of Rs. 6000 at the rate of 5% p.a. in 6 years. What would be the compound interest earned at the same rate of interest and the same principal in 2 years?

Rs. 2500
Rs. 2125
Rs. 2245
Rs. 2325
None of these

Explanation:

Let Rs. P be the principal value.

 ∴   6000 = P × 5 × 6 100

∴   P = Rs. 20000

 Amount = P × ( 1 + R ) 2 100

 = 20000 × ( 1 + R ) 2 100

∴   Amount = Rs. 22050

∴   CI = 22050 – 20000 = Rs. 2050

Hence, option E is correct.

All the above questions through, you must make sure about arithmetic miscellaneous questions which have been seen in the last few years. We hope this above Quantitative Aptitude for SBI Clerk 2020 will clear your all doubts regarding bank clerk exams.

Regards,
Team Smartkeeda