Download Number Series Questions PDF for IBPS Clerk, RRB Clerk & RRB Scale 1 Pre 2019 at Smartkeeda

Directions : Find the wrong term in the given series.
1
121    145    171    199    229    264
» Explain it
A
Series Pattern  Given Series  
112 + 0 = 121 121
122 + 1 = 145 145
132 + 2 = 171 171
142 + 3 = 199 199
152 + 4 = 229 229
162 + 5 = 261 264

Therefore, there must be 261 in place 264.

Hence, option (A) is correct.
2
60    90    180    450    1360    4725
» Explain it
A
Series Pattern  Given Series  
60 60
60 + 60 × 0.5 = 90 90
90 + 90 × 1 = 180 180
180 + 180 × 1.5 = 450 450
450 + 450 × 2 = 1350 1360
1350 + 1350 × 2.5 = 4725 4725

Hence, option (A) is correct.
3
1    6    19    40    69    107
» Explain it
E
Series Pattern  Given Series  
1 + 02 = 1 1
2 + 22 = 6 6
3 + 42 = 19 19
4 + 62 = 40 40
5 + 82 = 69 69
6 + 102 = 106 107

Hence, option (E) is correct.
4
5    10    30    150    600    3600
» Explain it
C
Series Pattern  Given Series  
5 × 1 = 5 5
5 × 2 = 10 10
10 × 3 = 30 30
30 × 4 = 120 150
120 × 5 = 600 600
600 × 6 = 3600 3600

Hence, option (C) is correct.
5
25    55    115    235    480    955
» Explain it
E
Series Pattern  Given Series  
10 + 15 = 25 25
25 + 30 = 55 55
55 + 60 = 115 115
115 + 120 = 235 235
235 + 240 = 475  480
475 + 480 = 955 955

Hence, option (E) is correct.