Telegram
Loading...

Time and Distance problems with Solutions for CET, SBI Clerk Pre 2023 at Smartkeeda

Directions: Study the following questions carefully and choose the right answer.
1
The speeds of the Shaan and Rohan are 50 km/h and 30 km/h respectively. Initially Shaan is at a place N and Rohan is at a place M. The distance between M and N is 710 km. Shaan started his journey 3 hours earlier than Rohan to meet each other. If they meet each other at a place R somewhere between M and N. then the distance between R and N is 
» Explain it
B


Distance covered by Shaan in 3 hours = 3 × 50 = 150 km

∴    Remaining distance = 710 – 150 = 560 km Relative speed = 50 + 30 = 80 kmph

∴   They meet after =  560  = 7 hours
80

Now,  Shaan covers the total distance in (7 + 3 )= 10 hours

∴   Distaance covered by Shaan in 10 hours = 50 × 10 = 500 km

∴   Distance between R and N = 500 km.

Hence, option B is correct.
 
2
The distance between two places A and B is 370 km. the 1st car departs from place A to B, at a speed of 80 kmph at 10 am and 2nd car departs from place B to A at a speed of 50 kmph at 1 pm. At what time both cars meet each other?
» Explain it
B
Total distance = 370 km



Now, the distance covered by first car in (10 am to 1 pm =) 3 hours = 80 × 3 = 240 km
Remaining distance = 370 – 240 = 130 km


  Relative speed = 80 + 50 = 130 kmph
Now, they cover 130 km in ( 130  = ) 1  hours = 60 mins
130 1
So, they meet 60 mins after 1 pm. So, reqd answer = 2 : 00 pm.

Hence, option B is correct.
 
3
A man takes 5 hours 45 minutes to walk to a certain place and ride back. He would have saved 2 hours had he ridden both ways. The time he would take to walk both ways is
» Explain it
C
1 Bike + 1 Walk = 5 hrs 45 mins 
 
2 Bike = 3 hrs 45 mins 
 
Hence 1 way Bike journey takes 1 hrs 52.5 mins 
 
So, 1 way walk should take (5 hr 45 mins) – (1 hrs 52.5 mins) = 3 hr 52.5 mins 
 
2-way walk would take: 3 hr 52.5 mins 2 = 7 hr 45 mins

Hence, option C is correct.
 
4
A and B start at the same time with speeds of 40 km/hr and 50 km/hr respectively. If in covering the journey A takes 15 minutes longer than B, the total distance of the journey is
» Explain it
C
Let x be the total distance of the journey.

Time taken by A – Time taken by B

 = 15 minutes =  1  hours
4

x  –  x  =  1    ⇒   x  =  1
40 50 4 200 4

∴    x = 50 km.

Hence, option C is correct.
5
A motor starts with the speed of 70 kmph with its speed increasing every two hours by 10 kmph. In how many hours will it cover 345 kms?
» Explain it
B
Distance covered in first two hours = 70 × 2 = 140 km

Distance covered in next two hours = 80 × 2 = 160 km

Distance covered in first four hours = 140 + 160 = 300 km

Remaining distance = 345 – 300 = 45 km

Now, this distance will be covered at the rate of 90 km/hr.

∴    time taken =  45  =  1  hour
90 2

Total time = 4 +  1  = 4 1  hours
2 2

Hence, option B is correct.

Download the all new Smartkeeda App for better experience.

Not Now Open App