Directions: Study the following information carefully and answer the following questions:

I.  A co-education school has 4000 students. The ratio of boys to girls is 3 : 2. All the students are involved in five different activities, viz Gardening, Debate, Extempore, Quiz and Dance.

II. 16% of the boys and 28% of the girls are in Extempore and Gardening respectively. One-fifth of the boys are in Dance activities. The ratio of girls to boys in Extempore is 2 : 3.

III. 25% of the total number of students are in Debate competition. Girls in Dance are 60% of the boys in the same game. 22% of the girls are in Quiz. The remaining girls are in Debate. 18% of the boys are in Gardening and the remaining in Quiz.
 
Important for :
1
Which activity has the maximum number boys in the school?
» Explain it
A
Total number of boys = 4000 ×  3  = 2400
5

Total number of girls = 4000 ×  2  = 1600
5

∴  Total no. of students in debate compitition = 4000 ×  25  = 1000
100

Activities Boys Girls
Extempore:
= 2400 ×  16  = 384
100
= 384 ×  2  = 256
3
Dance:
= 2400 ×  1  = 480
5
= 480 ×  60  = 288
100
Gardening:
= 2400 ×  18  = 432
100
= 1600 ×  28  = 448
100
Debate: = 1000 – 256 = 744 = 1600 – 1344*= 256
Quiz: = 2400 – 2040# = 360
= 1600 ×  22  = 352
100

*(448 + 256 + 352 + 288) = 1344

#384 + 480 + 744 + 432 = 2040
2
What is the number of girls in Debate competition?
» Explain it
B
Total number of boys = 4000 ×  3  = 2400
5

Total number of girls = 4000 ×  2  = 1600
5

∴  Total no. of students in debate compitition = 4000 ×  25  = 1000
100

 Activities Boys Girls
Extempore:
= 2400 ×  16  = 384
100
= 384 ×  2  = 256
3
Dance:
= 2400 ×  1  = 480
5
= 480 ×  60  = 288
100
Gardening:
= 2400 ×  18  = 432
100
= 1600 ×  28  = 448
100
Debate: = 1000 – 256 = 744 = 1600 – 1344= 256
Quiz: = 2400 – 2040# = 360
= 1600 ×  22  = 352
100

*(448 + 256 + 352 + 288) = 1344

#384 + 480 + 744 + 432 = 2040
3
The number of boys in Dance forms what percent of the number of girls in the same activity? (Rounded off to two digits after decimal)
» Explain it
D
Total number of boys = 4000 ×  3  = 2400
5

Total number of girls = 4000 ×  2  = 1600
5

∴  Total no. of students in debate compitition = 4000 ×  25  = 1000
100

  Boys Girls
Extempore:
= 2400 ×  16  = 384
100
= 384 ×  2  = 256
3
Dance:
= 2400 ×  1  = 480
5
= 480 ×  60  = 288
100
Gardening:
= 2400 ×  18  = 432
100
= 1600 ×  28  = 448
100
Debate: = 1000 – 256 = 744 = 1600 – 1344*= 256
Quiz: = 2400 – 2040# = 360
= 1600 ×  22  = 352
100

*(448 + 256 + 352 + 288) = 1344

#384 + 480 + 744 + 432 = 2040

Reqd% =  480  × 100 = 166 2 %
288 3

4
The number of girls in Quiz forms what per cent of the total number of the students in the school?
» Explain it
C
Total number of boys = 4000 ×  3  = 2400
5

Total number of girls = 4000 ×  2  = 1600
5

∴  Total no. of students in debate compitition = 4000 ×  25  = 1000
100

 Activities Boys Girls
Extempore:
= 2400 ×  16  = 384
100
= 384 ×  2  = 256
3
Dance:
= 2400 ×  1  = 480
5
= 480 ×  60  = 288
100
Gardening:
= 2400 ×  18  = 432
100
= 1600 ×  28  = 448
100
Debate: = 1000 – 256 = 744 = 1600 – 1344*= 256
Quiz: = 2400 – 2040# = 360
= 1600 ×  22  = 352
100

*(448 + 256 + 352 + 288) = 1344

#384 + 480 + 744 + 432 = 2040

Reqd% =  352  × 100 = 8.8%
4000
5
What is the total number of boys in Extempore and Debate together?
» Explain it
C
Total number of boys = 4000 ×  3  = 2400
5

Total number of girls = 4000 ×  2  = 1600
5

∴  Total no. of students in debate compitition = 4000 ×  25  = 1000
100

 Activities Boys Girls
Extempore:
= 2400 ×  16  = 384
100
= 384 ×  2  = 256
3
Dance:
= 2400 ×  1  = 480
5
= 480 ×  60  = 288
100
Gardening:
= 2400 ×  18  = 432
100
= 1600 ×  28  = 448
100
Debate: = 1000 – 256 = 744 = 1600 – 1344*= 256
Quiz: = 2400 – 2040# = 360
= 1600 ×  22  = 352
100

*(448 + 256 + 352 + 288) = 1344

#384 + 480 + 744 + 432 = 2040

Total no. of boys in extempore and debate = 384 + 744 = 1128.