Caselet DI | Data Interpretation Questions PDF for SBI PO Pre 2020, SBI Clerk Mains 2020, LIC AAO 2020, LIC ADO at Smartkeeda

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given below:

In Pitampura area of Delhi, there are 1200 people living in five different apartments, viz Drishti, Paradise, Umang, Maurya and Kala Kunj. The number of males in 24 more than the number of females. One-fourth of the total number of population are in Umang apartment. 16% of the total number of population are living in Drishti apartment.

Maurya apartment has 50 people more than Drishti apartment. The ratio of the number of males to females is 3 : 1 in Drishti apartment. The number of people in Kala Kunj is 20 more than the number of people living in Drishti apartment.

There are equal numbers of males and females living in Maurya apartment. 50 percent of the population of Paradise Apartment are males. Three-fourths of the population of Kala Kunj apartment are famales.
1
The total number of females in Drishti apartment and Kala Kunj apartment together are how much more/less than the total number of males in Paradise and Umang apartments together?
» Explain it
C
Let the number of females be x

So, the number of males = x + 24

According to the question,

x + x + 24 = 1200

∴ x = 588

So, the number of females = 588

Number of males = 588 + 24 = 612

Total no. of population in Umang apartment

1  × 1200 = 300
4

Total no. of population in Drishti apartment

=   16  × 1200 = 192
100

Total no. of population in Maurya apartment = 192 + 50 = 242

Total no. of population in Kala kunj = 192 + 20 = 212

Total no. of population in Paradise = 1200 – 300 – 192 – 242 – 212 = 254

Now, the no. of males in Drishti apartment

=   3  × 192 = 144
4

No. of females in Drishti apartment

=   1  × 192 = 48
4

No. of males in Maurya apartment = 121

No. of females in Maurya apartment = 121

No. of males in Paradise apartment = 127

No. of females in Paradise apartment = 127

∴    No. of females in Kala Kunj =  3  × 212 = 159
4

No. of males in Kala Kunj = 53

∴   Number of males in Umang = 167

Number of females in Umang = 133
_______________________________

Total no. of females in Drishti and Kala Kunj apartments = 48 + 159 = 207

Total number of males in Paradise and Umang apartments = 127 + 167 = 294

∴   Difference = 294 – 207 = 87.
2
What is the ratio of the number of people in Paradise apartment to the number of people in Kala Kunj apartment?
» Explain it
A
Let the number of females be x

So, the number of males = x + 24

According to the question,

x + x + 24 = 1200

∴ x = 588

So, the number of females = 588

Number of males = 588 + 24 = 612

Total no. of population in Umang apartment

1  × 1200 = 300
4

Total no. of population in Drishti apartment

=   16  × 1200 = 192
100

Total no. of population in Maurya apartment = 192 + 50 = 242

Total no. of population in Kala kunj = 192 + 20 = 212

Total no. of population in Paradise = 1200 – 300 – 192 – 242 – 212 = 254

Now, the no. of males in Drishti apartment

=   3  × 192 = 144
4

No. of females in Drishti apartment

=   1  × 192 = 48
4

No. of males in Maurya apartment = 121

No. of females in Maurya apartment = 121

No. of males in Paradise apartment = 127

No. of females in Paradise apartment = 127

∴    No. of females in Kala Kunj =  3  × 212 = 159
4

No. of males in Kala Kunj = 53

∴   Number of males in Umang = 167

Number of females in Umang = 133
_____________________________

Reqd ratio =  254  = 127 : 106
212
3
The number of males in Umang apartment is what per cent of the total number of females of all five apartments together? (nearest to two digits after decimal)
» Explain it
C
Let the number of females be x

So, the number of males = x + 24

According to the question,

x + x + 24 = 1200

∴ x = 588

So, the number of females = 588

Number of males = 588 + 24 = 612

Total no. of population in Umang apartment

1  × 1200 = 300
4

Total no. of population in Drishti apartment

=   16  × 1200 = 192
100

Total no. of population in Maurya apartment = 192 + 50 = 242

Total no. of population in Kala kunj = 192 + 20 = 212

Total no. of population in Paradise = 1200 – 300 – 192 – 242 – 212 = 254

Now, the no. of males in Drishti apartment

=   3  × 192 = 144
4

No. of females in Drishti apartment

=   1  × 192 = 48
4

No. of males in Maurya apartment = 121

No. of females in Maurya apartment = 121

No. of males in Paradise apartment = 127

No. of females in Paradise apartment = 127

∴    No. of females in Kala Kunj =  3  × 212 = 159
4

No. of males in Kala Kunj = 53

∴   Number of males in Umang = 167

Number of females in Umang = 133
_____________________________

Reqd% =  167  × 100 = 28.401% ≈ 28.40%
588
4
What is the ratio of the number of females in Paradise apartment to the number of males in Maurya apartment?
» Explain it
D
Let the number of females be x

So, the number of males = x + 24

According to the question,

x + x + 24 = 1200

∴ x = 588

So, the number of females = 588

Number of males = 588 + 24 = 612

Total no. of population in Umang apartment

1  × 1200 = 300
4

Total no. of population in Drishti apartment

=   16  × 1200 = 192
100

Total no. of population in Maurya apartment = 192 + 50 = 242

Total no. of population in Kala kunj = 192 + 20 = 212

Total no. of population in Paradise = 1200 – 300 – 192 – 242 – 212 = 254

Now, the no. of males in Drishti apartment

=   3  × 192 = 144
4

No. of females in Drishti apartment

=   1  × 192 = 48
4

No. of males in Maurya apartment = 121

No. of females in Maurya apartment = 121

No. of males in Paradise apartment = 127

No. of females in Paradise apartment = 127

∴    No. of females in Kala Kunj =  3  × 212 = 159
4

No. of males in Kala Kunj = 53

∴   Number of males in Umang = 167

Number of females in Umang = 133
_____________________________

Reqd ratio =  127  = 127 : 121
121
5
What is the approximate average population of Paradise, Umang and Kala Kunj apartments together?
» Explain it
A
Let the number of females be x

So, the number of males = x + 24

According to the question,

x + x + 24 = 1200

∴ x = 588

So, the number of females = 588

Number of males = 588 + 24 = 612

Total no. of population in Umang apartment

1  × 1200 = 300
4

Total no. of population in Drishti apartment

=   16  × 1200 = 192
100

Total no. of population in Maurya apartment = 192 + 50 = 242

Total no. of population in Kala kunj = 192 + 20 = 212

Total no. of population in Paradise = 1200 – 300 – 192 – 242 – 212 = 254

Now, the no. of males in Drishti apartment

=   3  × 192 = 144
4

No. of females in Drishti apartment

=   1  × 192 = 48
4

No. of males in Maurya apartment = 121

No. of females in Maurya apartment = 121

No. of males in Paradise apartment = 127

No. of females in Paradise apartment = 127

∴    No. of females in Kala Kunj =  3  × 212 = 159
4

No. of males in Kala Kunj = 53

∴   Number of males in Umang = 167

Number of females in Umang = 133
_____________________________

Avg population =  254 + 300 + 212  =  766  = 255 1  ≈ 255
3 3 3