 Caselet DI For SBI PO 2019 | Free Quantitative Aptitude Questions for SBI PO 2019  Directions : Study the following information carefully and answer the questions given beside.

Krishna invested some money under 20% per annum simple interest in Axis bank. At the end of one – year, he withdrew all amount from the Axis bank and invested in Bandhan bank at the rate of R % per annum under compound interest compounded annually for two years and received Rs. 57600 as total interest from the Bandhan bank. The first year’s interest at Bandhan bank was Rs. 24000.
Important for :
1
In starting, how much money had Krishna invested in Axis bank?
» Explain it
D
Following the common explanation, we get

At 40% per annum, 120x gives compound interest of 57600 in two years or Rs. 24000 in one year

 CI = P ( 1 + R ) N – P 100

 120x ( 1 + 40 ) – 120x = 24000 100

120x × 1.4 – 120x = 24000

168x – 120x = 48x = 24000

 x = 24000 = 500 48

The sum of money he had invested in Axis bank = 100x = 100 × 500 = Rs. 50000

Hence, option D is correct.

Common explanation :

Let the sum of money he invested in Axis bank = 100x then at the end of one year

 Amount = 100x × 1 × 20 + 100x= 120x 100

The CI of 2 years = 57600

The CI of 1 year = 24000

Difference = 57600 – 24000 = 33600

Now, 33600 – 24000 = 9600

At R% per annum, 24000 gives compound interest of Rs. 9600

 24000 × R = 9600 100

R = 40% per annum
2
Total how much interest did Krishna get from the Axis bank and the Bandhan bank together?
» Explain it
B
Following the common explanation, we get

The interest, Krishna received from Axis bank = 20x = 20 × 500 = 10,000

The interest from Bandhan bank = 57600

The required sum = 10,000 + 57600 = 67600

Hence, option B is correct.

Common explanation :

Let the sum of money he invested in Axis bank = 100x then at the end of one year

 Amount = 100x × 1 × 20 +100x = 120x 100

The CI of 2 years = 57600

The CI of 1 year = 24000

Difference = 57600 – 24000 = 33600

Now, 33600 – 24000 = 9600

At R% per annum, 24000 gives compound interest of Rs. 9600

 24000 × R = 9600 100

R = 40% per annum
3
If the rate of interest was interchanged i.e. Axis bank had offered R% per annum simple interest and Bandhan bank had offered 20% per annum compound interest then how much less money Krishan would have received at the end of 3 years?
» Explain it
A
Following the common explanation, we get

P = 50000

R = 40%

1st year = 40% per annum SI

Next 2 years = 20% per annum CI

Amount at the end of 1st year i.e. received from the Axis bank = 50000 + 40% of 50000 = 70000

SI = 70000 – 50000 = 20000

From the Bandhan bank

 CI = P ( 1 + R ) N – P 100

 CI = 70000 ( 1 + 20 ) 2 – 70000 100

CI = 30800

Total interest = 20000 + 30800 = 50800

The interest, Krishna received from Axis bank = 20x = 20 × 500 = 10,000

The interest from Bandhan bank = 57600

The required sum = 10,000 + 57600 = 67600

The required difference = 67600 – 50800 = 16800

Hence, option A is correct.

Common explanation :

Let the sum of money he invested in Axis bank = 100x then at the end of one year

 Amount = 100x × 1 × 20 + 100x = 120x 100

The CI of 2 years = 57600

The CI of 1 year = 24000

Difference = 57600 – 24000 = 33600

Now, 33600 – 24000 = 9600

At R% per annum, 24000 gives compound interest of Rs. 9600

 24000 × R = 9600 100

R = 40% per annum
4
If Krishan had invested the sum of money only in Axis bank for 3 years under 20% per annum simple interest then at the end of 3 years, total how much simple interest he would have received from the Axis bank?
» Explain it
B
Following the common explanation, we get

P = 50000

 SI at the end of 3 years = 50000 × 20 × 3 = Rs. 30,000 100

Hence, option B is correct.

Common explanation :

Let the sum of money he invested in Axis bank = 100x then at the end of one year

 Amount = 100x × 1 × 20 +100x = 120x 100

The CI of 2 years = 57600

The CI of 1 year = 24000

Difference = 57600 – 24000 = 33600

Now, 33600 – 24000 = 9600

At R% per annum, 24000 gives compound interest of Rs. 9600

 24000 × R = 9600 100

R = 40% per annum
5
If the first year’s interest at Bandhan bank was same as the simple interest received from the Axis bank at the end of 1 year and the rate of interest for the Bandhan bank remained constant then what should be the rate of interest for Axis bank?
» Explain it
C
Following the common explanation, we get

P = 50,000

Let the interest received from the Axis bank = Rs. x then

the first year’s interest at Bandhan bank = 40% of (50000 + x) = x

20000 + 0.4x = x

0.6x = 20000

 x = 200000 = 100000 6 3

 R = SI × 100 P × T

 R = (100000/3) × 100 = 1000 = 200 % = 66 2 % 50000 × 1 15 3 3

Hence, option C is correct.

Common explanation :

Let the sum of money he invested in Axis bank = 100x then at the end of one year

 Amount = 100x × 1 × 20 +100x= 120x 100

The CI of 2 years = 57600

The CI of 1 year = 24000

Difference = 57600 – 24000 = 33600

Now, 33600 – 24000 = 9600

At R% per annum, 24000 gives compound interest of Rs. 9600

 24000 × R = 9600 100

R = 40% per annum
You may also like to study

Are you looking for any of these?

caselet di for sbi po pdf

caselet di for sbi po 2019 pdf

caselet di pdf for sbi po pre 2019

caselet di asked in sbi po 2018

caselet di for sbi po 2019

caselet questions for sbi 2019

caselet di asked in ibps po 2018

Data Interpretation is an important part in all bank exams. Here we at Smartkeeda.com we will learn a New Pattern Based DI, Which is Called Caselet DI, These days Caselet DI freequenty asked in all major Bank exams SBI PO Pre, SBI Clerk. It has alot chance to appear in SBI PO 2019 and SBI Clerk 2019.

We provide you data interpretation quiz with answers and explanation.

Aspirants preparing for SBI PO exams for the year 2019 can practice these questions. Let us now understand, what exactly is a Caselet DI. Data interpretation normally consists of questions involving pie charts, bar graphs, line graphs, radar graphs pr table with the required information for solving the questions. In a paragraph type data interpretation question, a set of information is provided in a paragraph form. It doesn’t consist of any charts or tables. You have to read the given information carefully and draw a suitable table/chart listing out all the given data to answer the questions.

So, First of all, whenever exams authorities comes up with new kind of questions, students raises one query, "How to Solve New Pattern Based Caselet Data Interpretation". So first we discuss
How to solve caselets/paragraph/Info Chart data interpretation questions?

Given Below steps will help you all while solving questions of Caselet or paragraph based Data Interpretation questions in SBI PO, SBI Clerk Exams. Data Interpretation for SBI PO Pre, SBI Clerk 2019 with PDF.

I. While Solving caselet involves a thorough understanding of the subject matter of the passage given. Read the paragraph with utmost care and analyze what the question demands. Basically be clear on what is given and what is asked.

II. Try to underline all the important points in a caselet while reading it. You can always use symbols in place of names of persons, places etc to make your work a lot easier. Focus only on useful data and don’t do unnecessary approximations just to simplify the task.

III. With all the important information in your hand, try to represent the data in graphical or tabular form. Represent the data in a pie chart, bar graph, table etc depending upon the feasibility and the motive of the question.

IV. Read the figures closely. You can use options and approximations to avoid tedious and lengthy calculations. If the question asks for relative values, there is no need for find the accurate values. Use approximation but never over-approximate.

Sks Here are the some points you need to remember:

I. Improve your calculation speed: Caselets being calculation intensive, you have to be good with your calculations. Learn speed math techniques and practice them regularly. The more you practice the faster you become in calculations. After a considerable amount of practice, you can do the calculations in your mind. This is going to save a lot of your precious time in exam conditions. So build a intuitive number sense.

II. Be thorough with the arithmetic related topics like percentages, interests, ratios and proportions as caselets are often based on these type of concepts. Otherwise you will face a lot off difficulty tackling these questions. Get the basics; understand the difference between growth and growth rate, average growth rate, cumulative average growth rate, market share by volume and market share revenue etc.

III. Practice makes a man perfect. The more you practice these types of questions, the easier the questions will become. Practice questions will improve your speed and accuracy. While attempting these type of questions in exam, always try to choose the questions which will give you the answer with lesser effort, or you will end up spending a significant amount of time on lengthy calculations.
Caselet DI is frequently being asked these days and so we must practice this in the form of quizzes as Smartkeeda Caselt Data Interpretation Quiz for Free of Cost. So, Caselet DI is not new or not even out of way. It is just a mathematical form of English Passage. In Caselet DI, a long paragraph is given and on the basis of that. Candidates can download data interpretation quiz with solutions for banking and other competitive examination.

In the above paragraph of Caselet DI, lots of information is given. You have to read the paragraph carefully and then you have to note down all the key information as short as possible. The given information will let you draw some diagrams such as Venn diagram, tabular chart or any other diagram.

The difference between simple DI and Caselet DI is - In simple DI, information is already given in diagrammatical forms but in Caselet DI, you have to draw a diagram on the basis of given information

Before start solving Caselet DI, you must have knowledge of the following 7 key things:

1. How to draw a diagram on the basis of given information.

2. Which diagram is the need of the question?

3. Knowledge of Venn diagram.

4. Knowledge of the relationship between fractions and their percentage forms.

5. Knowledge of simplification and approximation.

6. If the question belongs to CI & SI or Profit & Loss or Speed, time and distance then you must have knowledge of basic formulae of these topics.

7. Must have knowledge of Ratio and Proportion.

So, in the above information chart or Caselet Chart or Passage Chart you will see all the rules are following properly. While attempting Caselet DI you can even save your time in exam only one condition if you do practice a lot which trough you can create Image or differentiate the data and After that you can answer easily.'

Guys, Smartkeeda Started New Platform Called Testzone which provides Best Test Series for all Bank, SSC and Insurance Exams. you must try its free mock test you will get to know by your self.