The following pie – chart shows the percentage distribution of total population of six cities, and the table shows the percentage of males among them. (Total population of City F = 1526000).


 
  City     % Male  
A 51.1%
B 53.2%
C 52.9%
D 53.8%
E 47.9%
F 49.2%

1
What is the total number of females in City A?
» Explain it
A
Total number of people in all six cities =  1526000 × 100
21.8
= 7000000
∴ Total population of City A = 7000000 ×  21  = 1470000
100

Male A=1470000 ×  51.1  = 751170
100

∴ Female A = 1470000 – 751170 = 718830

Hence, option (A) is correct.
 
2
What is the difference between the male and the female population of City B?
» Explain it
C
TotalB = 7000000 ×  10.6  = 742000
100

∵ Males are 53.2%, so females

= 100 – 53.2 = 46.8%

∴ Diff = 53.2 – 46.8 = 6.4%
 
∴ Reqd difference = 742000 ×  6.4  = 47488
100

Hence, option (C) is correct.

3
The female population of City F is approximately what percentage of the female population of City E?
» Explain it
D
Female F = 7000000 ×  21.8  ×  100 – 49.2
100 100

= 700 × 21.8 × 50.8 = 775208
 
Female E = 7000000 ×  7.5  ×  100 – 47.9
100 100

= 700 × 7.5 × 52.1 = 273525
 
∴ Reqd% =  775208  × 100 = 283.4 ≈ 283.5%
273525

Hence, option (D) is correct.

4
What is the total number of males in all six cities together?
» Explain it
B
Total males = (7000000/100 × 100) × {21 × 51.1 + 10.6 × 53.2 + 23.7 × 52.9 + 15.4 × 53.8 + 7.5 × 47.9 + 21.8 × 49.2}
 
7000000  {1073.1 + 563.92 + 1253.73 + 828.52 + 359.25 + 1072.56}
100 × 100

= 700 × 5151.08 = 3605756

Hence, option (B) is correct.  
5
The total number of females in all six cities together is what percent of the total population of all six cities together? (Answer in approximate value)
» Explain it
C
Total population in all six cities = 7000000

Total females in all six cities = 7000000 – 3605756 = 3394244

∴ Reqd % =  3394244  × 100
7000000

= 48.489 ≈ 48.5%

Hence, option (C) is correct.