Free Data Interpretations Questions PDF for Banking Exams 2021 at Smartkeeda

Directions : Study the following pie and table chart carefully and answer the questions given beside.

The pie chart show the percentage of the students who took part in different activities and table shows the ratio of the boys and girls.
 
Total Students = 5400


 
Activity Boys : Girls
Singing 4 : 5
Dancing 3 : 4
Acting 6 : 5
Craft 3 : 2
Drawing 1 : 2
Anchoring 3 : 1
1
What is the ratio of the boys who participate in craft and singing together and the girls who participate in Dancing and Drawing together?
» Explain it
B
Boys who participate in Craft

= 5400 × 15% ×  3  = 486
5

Boys who participate in Singing

= 5400 × 18% ×  4  = 432
9

Girls who participate in Dancing

= 5400 × 14% ×  4  = 432
7

Girls who participate in Drawing

= 5400 × 19% ×  2  = 684
3

Ratio = 486 + 432 : 432 + 684 = 918 : 1116 = 51 : 62

Hence, option B is correct.
2
What is the average number of boys participate in all activity?
» Explain it
C
Boys participate in Singing

= 5400 × 18% ×  4  = 432
9

Boys participate in Dancing

= 5400 × 14% ×  3  = 324
7

Boys participate in Acting

= 5400 × 22% ×  6  = 648
11

Boys participate in Craft

= 5400 × 15% ×  3  = 486
5

Boys participate in Drawing

= 5400 × 19% ×  1  = 342
3

Boys participate in Anchoring

= 5400 × 12% ×  3  = 486
4

Average =  (432 + 324 + 648 + 486 + 342 + 486)
6

2718  = 453
6

Hence, option C is correct.
3
If 25% of the students who participate in Dancing, also participate in Craft and 20% of the students who participate in Craft, also participate in Dancing, find the ratio of the students who participate in only Dancing and only Craft.
» Explain it
A
Students who participate in Dancing = 5400 × 14% = 756
 
25% of the Students who participate in Dancing also participate in Craft = 756 × 25% = 189
 
Students who participate in Craft = 5400 × 15% = 810
 
20% of the Students who participate in Craft also participate in Dancing = 810 × 20% = 162
 
Students who only participate in Dancing = (756 + 162) – (162 + 189) = 567
 
Students who only participate in Craft = (810 + 189) – (162 + 189)  = 648
 
Ratio = 567 : 648 = 7 : 8
 
Hence, option A is correct.
4
The number of boys who participate in Anchoring is what percent of the girls who participate in Acting?
» Explain it
B
Boys participate in Anchoring

= 5400 × 12% ×  3  = 486
4

Girls participate in Acting

= 5400 × 22% ×  5  = 540
11

percent =  486  × 100 = 90%
540

Hence, option B is correct.
5
If the age of the 50% of the boys participate in Acting and 40% of the girls participate in Acting is below 16 years, find the number of students whose age is above 16 years participate in Acting.
» Explain it
E
Boys Participate in Acting

= 5400 × 22% ×  6  = 648
11

Age below 16 = 648 × 50% = 324

Girls participate in Acting

= 5400 × 22% ×  5  = 540
11

Age below 16 = 540 × 40% = 216

Age above 16 = (648 – 324) + (540 – 216) = 324 + 324 = 648

Hence, option E is correct.