High Level Data Interpretation Questions Quiz and PDF For RBI Grade B 2018, SBI PO, IBPS PO

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given beside.
 

Collection distribution of Bahubali 1 out of total collection of 250 crore


Collection distribution of Bahubali 2 out of total collection of 500 crore
1
If the earnings of Video Game Rights of Bahubali 1 increase by 8% and the earnings of Music Rights decrease by 10%, how much more/less money would Bahubali 1 earn than Bahubali 2 in the mentioned segments?
» Explain it
B

From Bahubali 1:

The money earned through Video Game Rights = 5% of 250 crore = 12.5 crore

∴   Earnings after 8% increase = 108% of 12.5 crore = 13.5 crore

The money earned through Music Rights = 12% of 250 crore = 30 crore

∴   Earning after 10% decrease = 90% of 30 = 27 crore

Now, the total money earned through Video Games Rights and Music Rights = 13.5 + 27 = 40.5 crore

From Bahubali 2:

The money earned through Video Games Rights = 36°

∴   Total money earned through Video Games Rights 
 
36  of  500 crore = 50 crore
360


And, the money earned through Music Rights = 18°

∴  Total earning through Music Rights
 
18  of 500 crore = 25 crore
360


Now, the total money earned through Video Games Rights and Music Rights = 50 + 25 = 75 crore

∴  Reqd difference = 75 – 40.5 = 34.5 crore

Hence, option B is correct.
 

2
How much more/less money was earned through TV Rights and DVD Rights taken together by Bahubali 2 than Bahubali 1?
» Explain it
A
From Bahubali 2:

The money earned through TV Rights = 54° of 500 crore
 
54  × 500 crore = 75 crore
360


The money earned through DVD Rights = 18° of 500 crore

18  × 500 crore = 25 crore
360


The total money earned through TV Rights and DVD Rights = 75 + 25 = 100 crore

From Bahubali 1:

The money earn through TV Rights = 20% of 250 crore = 50 crore

The money earn through DVD Rights = 18% of 250 crore = 45 crore

The total money earned through TV Rights and DVD Rights = 50 + 45 = 95 crore

∴   Reqd difference = 100 – 95 crore = 5 crore more by Bahubali 2.

Hence, option A is correct.
 

3
Find the variation between the percentage increase in the Ticket Sale and percentage increase in the sale done through Video Game rights from Bahubali 1  to Bahubali 2.
» Explain it
D
Total Ticket sale of Bahubali 1 =  250 × 20  = 50 crore
100

Total Ticket sale of Bahubali 2 =  500 × 108  = 150 crore
360

∴  Percentage increase in the amount of Ticket Sale
⇒   (150 – 50)  × 100 = 200%
50
 

The money earned through Video Game Rights by Bahubali 1 = 5% of 250 crore = 12.5 crore  


The money earned through Video Game Rights by Bahubali 2 = 36° of 500

=   36  × 500 = 50 crore
360

∴   Percentage increase in the amount of Video Game Rights
⇒    (50 – 12.5)  × 100 = 300%
12.5

The required percentage variation (∆) = 300% – 200% = 100%

Hence option D is correct.
 
4
What is the percentage increase in the angle subtended at the centre by Sponsorship in Bahubali 2 over that in Bahubali 1?
» Explain it
C
Sponsorship in Bahubali 1 =  360 × 15 = 54°
100

Sponsorship in Bahubali 2 = 72°

∴   Percentage increase in the angle subtended by Sponsorship
=   18  × 100 = 33.33%
54

Hence, option C is correct.
 
5
If the overall collection of Bahubali 2 increases by 50% due to phenominal increase in ticket sale and sponsership happening overseas, by how much percent the other angular collection distribution of other categories will decrease?
» Explain it
B
Total earning of Bahubali 2 = 500 cr

Increased collection = 150% of 500 = 750 cr

Distribution of Ticket sale and Sponsership = (108 + 72) degrees of 500 = 50% of 500 = 250 cr 

Increased distribution of Ticket sale and Sponsership = 250 + 250 = 500 cr

Therefore, anuglar distribution of Ticket sale and Sponsership
 
500  × 360 = 240°
750


Therefore, angular distribution of the other categories = 360 - 240 = 120 degrees

And as earlier angular distribution of the other categories = 180 degrees

Percentage reduction in angular distribution of other categories

180 – 120  × 100 = 33.33%
180

Clearly, option B is the correct answer.