Double Pie Chart DI PDF For IBPS PO 2018, SBI PO, RBI Grade B at Smartkeeda

Direction : Study the pie charts carefully and answer the questions given beside.
 




The total number of adults is 98000 and the male to female ratio among the adults in the city is 1000 : 960.
1
What is the difference between the number of male and female Actors?
» Explain it
A
The total number of persons = 98000
 
Male: Female = 1000 : 960
 
⇒ Out of 1960, Males = 1000
 
⇒ Out of 98000, Males =  98000  × 1000 = 50000
1960
 
Number of Females = 98000 –  50000 = 48000
 
The number of male Actors = 10% of 50000 = 5000
 
The number of female Actors = 5% of 48000 =  2400

So, the difference = 5000 – 2400 = 2600

Hence, option (A) is correct.
 
2
What is the number of males who are unemployed as a percentage of the total unemployed persons in the city?
» Explain it
B
The total number of persons = 98000

Male: Female = 1000 : 960

⇒ Out of 1960, Males = 1000

⇒ Out of 98000, Males =  98000  × 1000 = 50000
1960

Females = 98000 – 50000 = 48000
Unemployed males =  5  × 50000 = 2500
100

Unemployed females =  8.33  × 48000 = 4000
100

The required percentage =  2500  × 100 = 38.5%
6500

Hence, option (B) is correct.

3
If all the unemployed persons are given a monthly stipend of Rs.200 each, then what is the total amount distributed as stipend in one year, if the number of unemployed persons do not change throughout the year?
» Explain it
D
The total number of persons = 98000

Male: Female = 1000 : 960

⇒ Out of 1960, Males = 1000

⇒ Out of 98000, Males =  98000  × 1000 = 50000
1960
Females = 98000 – 50000 = 48000

The total number of unemployed persons
8.33  × 48000 +  5  × 50000 = 4000 + 2500 = 6500
100 100

Each one is given a monthly stipend of Rs 200

⇒ Monthly stipend = 6500 × 200 = 1300000

⇒ Yearly = 1300000 × 12 = 15600000

Hence, option (D) is correct.
 
4
40% of females and 20% of males who are shown as working in ‘other’ sectors are working in banks. The number of bank employees in the city is
» Explain it
E
The total number of persons = 98000

Male: Female = 1000 : 960

⇒ Out of 1960, Males = 1000

⇒ Out of 98000, Males =  98000  × 1000 = 50000
1960

Females = 98000 – 50000 = 48000
 
Male bank employee = ( 15  × 50000 )  × 20  = 7500 ×  20  = 1500
100 100 100

Female bank employee =  ( 16.66  × 48000 )  × 40  = 8000 ×  40  = 3200
100 100 100

So, The total no of bank employee = 3200 + 1500 = 4700

Hence, option (E) is correct.
 
5
What is the ratio of the total number of Mechanics to that of Animators in the city?
» Explain it
A
Total number of Mechanics =  15  × 48000 +  25  × 50000
100 100
= 7200 + 12500 = 19700.
Total number of Animators =  25  × 48000 +  20  × 50000
100 100
= 12000 + 10000 = 22000
So, required ratio =  197
220

Hence, option (A) is correct.