Telegram

Data Interpretation Sample Questions With answers for IBPS PO Pre, IBPS SO, CET, RRB Scale I and SBI Clerk Mains at Smartkeeda

Directions : Study the following table chart carefully and answer the questions given beside.

The following chart shows the percentage of people who bought different cars from 2013 to 2018. 

Cars Year
2013 2014 2015 2016 2017 2018
Bentley 10% 15% 20% 15% 10% 10%
BMW 5% 10% 25% 25% 20% 15%
Nissan 15% 15% 10% 20% 25% 20%

1
The population of the city increased by 20% from 2013 to 2014 and also from 2014 to 2015. The total number of people buying Bentley in these three years is what percent of the sum of the population of city in these three years?
» Explain it
C
Let the population in 2013 was 500N

Then, population in 2014 = 500N × 1.2 = 600N

Population in 2015 = 600N × 1.2 = 720N

Number of people buying Bentley in 2013 = 10% of 500N = 50N

Number of people buying Bentley in 2014 = 15% of 600N = 90N

Number of people buying Bentley in 2015 = 20% of 720N = 144N

Reqd. % =  (50N + 90N + 144N)  × 100
(500N + 600N + 720N)

284  × 100 = 15.6%
1820

Hence, option C is correct.
2
The number of people buying BMW in 2016 and 2017 were same. If Nissan buyers increased by 5850 from 2016 to 2017, then what was the population of the city in 2017?
» Explain it
D
Let the population of the city in 2016 was 100N

BMW buyers in 2016 = 25N = BMW buyers in 2017

∴ Population in 2017 =  25N × 100  = 125N
20

Nissan buyers in 2016 = 20N

Nissan buyers in 2017 = 125N × 0.25 = 31.25N

Given that, 31.25N – 20N = 5850

⇒ N = 520

Population in 2017 = 520 × 125 = 65000

Hence, option D is correct.
3
If the number of Bentley buyers doubled from 2014 to 2017, then the number of BMW buyers in 2017 was what percent more than the number of BMW buyers in 2014?
» Explain it
C
Let the population of the city in 2014 was 100N

Bentley buyers in 2014 = 15N

Given that Bentley buyers in 2017 = 30N

Hence, population in 2017 =  30N × 100  = 300N
10

BMW buyers in 2017 =  300N × 20  = 60N
100

BMW buyers in 2014 =  100N × 10  = 10N
100

Reqd. % =  60N – 10N  × 100 = 500%
10N

Hence, option C is correct.
4
The ratio of the number of persons who bought BMW in 2013 and 2018 was 2 : 9. The population is expected to rise by the same percentage from 2018 to 2020 as it increased from 2013 to 2018. BMW targets to sell to 18% people in 2020. If this target is met, what will be the ratio of BMW buyers in 2020 and 2018?
» Explain it
A
Let the population in 2013 was 100N

BMW buyers in 2013 = 5N

BMW buyers in 2018 =  5N × 9  = 22.5N
2

Population in 2018 =  22.5N × 100  = 150N
15

Percent rise in population from 2013 to 2018 = 50%

Population in 2020 = 150N × 1.5 = 225N

Number of BMW buyers in 2020 = 225N × 0.18 = 40.5N

Required ratio = 40.5 : 22.5 = 9 : 5

Hence, option A is correct.
5
If the number of Nissan buyers doubled from 2013 to 2016, then find the ratio between the number of Bentley buyers in 2016 and the number of BMW buyers in 2013?
» Explain it
A
Let the population of the city in 2013 was 100N

Nissan buyers in 2013 = 15N

∴ Nissan buyers in 2016 = 30N

Hence, population in 2016 =  30N × 100  = 150N
20

Bentley buyers in 2016 =  150N × 15  = 22.5N
100

BMW buyers in 2013 =  100N × 5  = 5N
100

Required ratio = 22.5 : 5 = 9 : 2

Hence, option A is correct.