Join Testzone, Smartkeeda’s Test Series Platform for:

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given beside:

There are five ISKCON temples in five different cities of India; Vrindavan, Ahmedabad, Anantpur, Baroda and Banglore. The total number of ISKCON devotees in the cities are 9000. The strength of Vrindavan temple is 20% and that of Ahmedabad is 35% of the total devotees of the cities. Baroda and Banglore have equal strength. 30% of the devotees of Vrindavan know only Sanskrit. 40% devotees of temple in Baroda know only Hindi. 
 
There are 10 more devotees in Ahmedabad temple who know only Hindi than the number of devotees of Baroda temple who know only Hindi. The strength of Anantpur temple is 50% that of temple Vrindavan. Two-fifths of devotees of Ahmedabad temple know both the languages. 40% devotees of Vrindavan temple know both languages. 
50% devotees of Anantpur temple know only Hindi and the number of devotees of Anantpur temple who know both the languages is equal to the number of devotees who know only Sanskrit. The number of devotees who know only Sanskrit from Banglore temple is equal to the number of devotees who know only Hindi from Baroda temple.
 
The number of devotees who know only Hindi from Banglore temple is 40 more than the number of devotees who know only Hindi from Anantpur temple. The number of devotees of Baroda temple who know only Sanskrit is 45 more than the number of devotees who know both the languages from Banglore temple. Each devotee knows at least one of the two languages. Sanskrit and Hindi.
1
What is the percentage of the number of ISKCON devotees who know both the languages?
» Explain it
B
Following the common explanation, we get

Total number of ISKCON devotees who know both languages = 720 + 1260 + 225 + 445 + 455 = 3105

Total number devotees in all the cities = 9000

=   3105  × 100 = 34.5%
9000

Common Explanation:

Following the given information we can create a table as follows:
Temples Total Only Sanskrit Only Hindi Both Sanskrit & Hindi
Vrindavan 20% of 9000 = 1800 30% of 1800 = 540 540 40% of 1800 = 720
Ahmedabad 35% of 9000 = 3150 1250 630 + 10 = 640 2/5 of 3150 = 1260
Anantpur 50% of 1800 = 900 225 50% of 900 = 450 225
Baroda 1575 455 + 45 = 500 40% of 1575 = 630 445
Banglore 1575 630 450 + 40 = 490 455
2
What is the difference between the number of ISKCON devotees who know Sanskrit and those who know only Hindi ?
» Explain it
D
Following the common explanation, we get

Total number of devotees who know Sanskrit = 540 + 1250 + 225 + 500 + 630 = 3145 + 3105 (from both the languages) = 6250

Total number of devotees who know only Hindi = 540 + 640 + 450 + 630 + 490 = 2750

Reqd. difference = 6250 – 2750 = 3500

Common Explanation:

Following the given information we can create a table as follows:

Temples Total Only Sanskrit Only Hindi Both Sanskrit & Hindi
Vrindavan 20% of 9000 = 1800 30% of 1800 = 540 540 40% of 1800 = 720
Ahmedabad 35% of 9000 = 3150 1250 630 + 10 = 640 2/5 of 3150 = 1260
Anantpur 50% of 1800 = 900 225 50% of 900 = 450 225
Baroda 1575 455 + 45 = 500 40% of 1575 = 630 445
Banglore 1575 630 450 + 40 = 490 455
3
The number of Banglore ISKCON temple devotees who know only Sanskrit language is how many times of those who know both  the languages from Vrindavan temple?
» Explain it
B
Following the common explanation, we get

Total number of Banglore ISKCON temple devotees who know only Sanskrit = 630

Total number of Vrindavan ISKCON temple devotees who know both the languages = 720

Reqd answer =  630  = 0.875 times
720

Common Explanation:

Following the given information we can create a table as follows:
Temples Total Only Sanskrit Only Hindi Both Sanskrit & Hindi
Vrindavan 20% of 9000 = 1800 30% of 1800 = 540 540 40% of 1800 = 720
Ahmedabad 35% of 9000 = 3150 1250 630 + 10 = 640 2/5 of 3150 = 1260
Anantpur 50% of 1800 = 900 225 50% of 900 = 450 225
Baroda 1575 455 + 45 = 500 40% of 1575 = 630 445
Banglore 1575 630 450 + 40 = 490 455

4
What is the ratio of the total number of devotees who know both the languages from temple Vrindavan and temple Anantpur together to the total number of devotees from temple Baroda?
» Explain it
B
Following the common explanation, we get

Total number of devotees from Vrindavan temple who know both the languages = 720

Total number of devotees from Anantpur temple who know both the languages = 225

= 720 + 225 = 945

Total number of devotees from Baroda temple = 1575

Reqd ratio =  945  =  3  = 3 : 5
1575 5

Common Explanation:

Following the given information we can create a table as follows:
Temples Total Only Sanskrit Only Hindi Both Sanskrit & Hindi
Vrindavan 20% of 9000 = 1800 30% of 1800 = 540 540 40% of 1800 = 720
Ahmedabad 35% of 9000 = 3150 1250 630 + 10 = 640 2/5 of 3150 = 1260
Anantpur 50% of 1800 = 900 225 50% of 900 = 450 225
Baroda 1575 455 + 45 = 500 40% of 1575 = 630 445
Banglore 1575 630 450 + 40 = 490 455

5
What is the maximum difference between the number of devotees who know only Sanskrit and only Hindi from a certain temple?
» Explain it
D
Following the common explanation, we get that the Ahmedabad temple has the maximum difference between the no. of devotees who know only Sanskrit and only Hindi.

Common Explanation:

Following the given information we can create a table as follows:

Temples Total Only Sanskrit Only Hindi Both Sanskrit & Hindi
Vrindavan 20% of 9000 = 1800 30% of 1800 = 540 540 40% of 1800 = 720
Ahmedabad 35% of 9000 = 3150 1250 630 + 10 = 640 2/5 of 3150 = 1260
Anantpur 50% of 1800 = 900 225 50% of 900 = 450 225
Baroda 1575 455 + 45 = 500 40% of 1575 = 630 445
Banglore 1575 630 450 + 40 = 490 455